czwartek, 17 maja 2012

Trening od podstaw.



Bezpieczeństwo ponad wszystko.
  Przed treningiem właściwym bardzo ważna jest rozgrzewka ( bieżnia, rower stacjonarny, steper, skakanka itp. ). Przed rozpoczęciem jakiegokolwiek ćwiczenia powinieneś wiedzieć jak prawidłowo je wykonać. Możesz zapytać instruktora ( trenera ) na siłowni, albo któregoś z ćwiczących. Jeśli chcesz by twój trening był efektywny musisz zadbać o poprawną technikę. Przed rozpoczęciem ćwiczeń przygotuj sztangę albo maszynę. Większość maszyn potrzebuje kilku dostosowań do ćwiczącego. Pamiętaj również o odpowiednim ubiorze i obuwiu.

Zadbaj opodstawy.
  Na początku swojej przygody z siłownią postaw na ćwiczenia podstawowe, które angażują najwięcej mięśni. Nie skupiaj się na ćwiczeniach "izolowanych", "seriach łączonych", "ruchach wymuszonych" itp. Zostaw to dla kulturystów, którzy są związani z tym sportem od dłuższego czasu. Próbując takich modyfikacji prędzej nabawisz się kontuzji, niż wyniknie z tego coś pozytywnego.
Opanuj prawidłowe wykonanie danego ćwiczenia.
  Spróbuj wykonać ćwiczenie bez obciążenia, w celu wyuczenia się poprawnej techniki. Zła technika przeważnie przyczynia się do kontuzji, a także do braku progresu.



Zwróć uwagę na obciążenie.
Jeśli z ciężarem z którym wykonujesz ćwiczenie jesteś w stanie wykonać więcej niż 12 powtórzeń, obciążenie jest dla ciebie za małe. Jeśli jednak nie jesteś w stanie wykonać 8 powtórzeń prawdopodobnie obciążenie jest zbyt duże.

Między seriami nie bądź bezczynny.
  Jeśli chcesz przyśpieszyć regenerację mięśni przed następną serią rozciągaj ćwiczoną partię, zamiast bezczynnie siedzieć.

W pierwszej kolejności trenuj duże grupy mięśniowe.
 Tak jak wspomniałem najpierw postaw na duże grupy mięśniowe tj. klatka piersiowa, grzbiet, nogi. Później natomiast skup się na małych partiach tj. biceps, triceps, łydki itp. Działanie odwrotne może spowodować, że zabraknie ci energii do poprawnej stymulacji rozwoju dużych grup.

Urozmaicaj swój trening.
  Staraj się zmieniać swój trening co 2-3 miesiące. Mniej więcej po takim okresie mięsień oswaja się z planem treningowym i słabiej na niego reaguje. Warto więc zmieniać ćwiczenia, kolejność wykonywania ich, odpoczynek między seriami itp. Zbyt prędka zmiana planu treningowego, również jest działaniem nie pożądanym.

Skup się na trenowanym mięśniu.
  Mam na myśli, że powinieneś wyobrażać sobie ( podczas trenowania tego mięśnia ) jak rośnie. W końcowym momencie napinaj go.

Żaden plan treningowy nie jest lepszy od drugiego.
  Nie staraj się naśladować profesjonalistów. Oni mają plany ułożone typowo pod siebie. Jesteś początkującym kulturystą i najlepsze efekty osiągniesz poprzez najprostsze plany. Każdy profesjonalista był kiedyś takim samym amatorem jak TY!. Wiem, że większość z tych prostych metod może ci się wydawać mało przekonująco jednak najlepsi też tak zaczynali.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz